Sumen Altı

(İng. cherry picking)

Bir şeyi savunurken hesaba katılması gereken belirli noktaları bilinçli bir şekilde atlayarak, yetersiz veya aşırı vurgulayarak, bir sonuca varılması konusunda önem arz eden, sonuçla alakalı delillerin (güçlü belirtilerin) saklanması.

“Devlet baba, daha doğrusu Cumhuriyet’i kuran kadrolar adına hareket ettikleri iddiasında bulunanlar benim türbemden milyonları, milyarları, trilyonları kesiyorlar, bunun karşılığında da benim kızımın, benim kardeşimin, benim ablamın ve benim komşumun başındaki örtüye el atıyorlar.” (Atilla Özdür, 09.10.2000, Akit)

Yazar, devletin ya da Cumhuriyeti kuran kadroların bugünkü temsilcilerinin türbelere girerken para almasına rağmen başörtüsüne karşı olmasının bir tutarsızlık olduğu çıkarımını yapıyor. Ancak yazar burada devletin türbelerin değil müzelerin ziyaret edilmesi karşılığında para aldığı gerçeğini saklıyor. Bazı müzelerin içinde türbelerin olması türbelerden para alındığı anlamına gelmez. Aynı zamanda komşum, ablam gibi sözcüklerle duyguya başvurma safsatası da yapıyor.

“Evrimcilik ırkçılığa hizmet eder. Darwin’in ardından toplumsal Darvincilik ortaya çıkmıştır. XX. yy’ın ilk yarısında faşistler güçlünün zayıfı ezmesi ve özürlü insanların imha edilmesi gibi fikirleri evrim kuramından almışlardır.”

Yazar evrim kuramını benimseyen çevrelerin içinde çok küçük bir azınlığı örnek gösteriyor. Bir sınıfın veya ırkın üstünlüğünü savunanların içinde yaratılışçı görüşü benimseyenlerin de azımsanmayacak oranda olduğu gerçeğini yazar perdelemektedir. Ayrıca evrim kuramını benimseyenlerin bir bölümü bütün ırkların ortak atadan gelmesini ırkçılığa karşı bir veri sayar.

Bu safsatanın sınırları:

İhmal edilebilecek delilleri görmezden gelmek bir safsata oluşturmaz. Örnek:

“Denize veya göle düşen arabalarda emniyet kemeri takmayanlar boğulmaktan kurtuluyorlar. Emniyet kemerinin hayat kurtarıcı olduğunu söylemek hatalıdır.”